Uzturs ar zemu ogļhidrātu saturu (GAPS) bērniem ar uzmanības deficītu un hiperaktivitāti
ANOTĀCIJA
Pētījuma mērķis bija izpētīt, vai ar GAPS diētas vadlīnijās balstītu uzturu un prebiotiķi Happy Tummy ar Hufulac iespējams mazināt uzmanības deficīta un hiperaktivitātes simptomus bērniem.
Pēc Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Slimību kontroles un profilakses centra datiem, ASV 9,4 % bērnu tiek diagnosticēti ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu (UDHS) (CDC, 2020). UDHS simptomi var izpausties kā pārmērīgi liels kustīgums (hiperaktivitāte), grūtības noturēt uzmanību vai kontrolēt impulsīvu uzvedību. Bērniem ar UDHS bieži ir arī gremošanas trakta darbības traucējumi, kā arī izmainīts zarnu mikrobioms (Ming et al., 2018). Aizvien pieaug pētījumu skaits par uztura terapijas potenciālu UDHS simptomu mazināšanā (Pelsser et al., 2017; Rytter et al., 2015; Stevenson et al., 2014).
Šis bija trīs mēnešus ilgs kvantitatīvs, prospektīvs, gadījuma-kontroles uztura intervences pētījums, kas ietvēra zema ogļhidrātu satura uzturu (Gut and Psychology Syndrome diet, GAPS), kā arī prebiotiķi Happy Tummy ar Hufulac. Pētījumā piedalījās 50 bērni ar UDHS diagnozi un/vai ar uzmanības deficīta sindroma (UDS) diagnozi vai ar šīm diagnozēm atbilstošajiem simptomiem, bet vēl bez diagnozes. Bērni bija vecumā no pieciem līdz 13 gadiem, no tiem 49 dzīvo Latvijā, viens bērns dzīvo Zviedrijā. 19 Bērni bija GAPS grupā, 19 bērni - GAPS+Prebiotiķis grupā, un 12 bērni bija Kontroles grupā. Bērnu UDHS un gremošanas simptomus četras reizes pētījuma laikā novērtēja bērnu vecāki, kā arī bērni paši, izmantojot septiņas adaptētas vai validētas anketas. Bērnu fēču analīzes tika izvērtētas pētījuma sākumā un beigās.
Trīs mēnešu GAPS un GAPS + Prebiotiķa Happy Tummy ar Hufulac uztura intervence būtiski samazināja UDHS simptomus bērniem vecāku vērtējumā (p < 0,001), kā arī samazināja bērnu UDHS simptomus (p = 0,002) un hroniska stresa izpausmes (p = 0,036) bērnu skatījumā. Statistiski ticamas izmaiņas gastrointestinālo simptomu samazinājumā trīs mēnešu GAPS un GAPS + Prebiotiķa Happy Tummy uztura intervences laikā grupu ietvaros un starp grupām netika novērotas, taču relatīvais vidējais simptomu samazinājums intervences grupās sasniedza 50 %. Fēču analīzes apstiprināja, ka bērniem ar UDHS gremošanas trakta funkcijas nav optimālas – bērniem bija zarnu disbioze un apgrūtināta makro-uzturvielu sagremošana. Prebiotiķa Happy Tummy ar Hufulac pozitīva ietekme uz bērnu UDHS simptomu samazinājumu papildus GAPS uzturam netika novērota. GAPS diēta var būt droša un efektīva pieeja UDHS simptomu mazināšanai bērniem.
Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (UDHS), Uzmanības deficīta sindroms (UDS), Gut and Psychology Syndrome (GAPS) diēta, Zarnu mikrobioms, Prebiotiķi, HufulacBakalaura darba prezentācija te
Uzturs bērniem ar UDS/UDHS. Aicinājums piedalīties pētījumā
Laba diena, jūsmājās!
Mani sauc Silvija Ābele, esmu Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) 4. kursa studente Bakalaura programmā Uzturs un savā Bakalaura darbā plānoju izpētīt, vai ar piemērotu uzturu bērniem ar uzmanības deficītu un/vai hiperaktivitāti (UDHS/UDS) var palīdzēt mazināt simptomus un justies labāk.
Šobrīd novembrī tiek kārtota RSU Ētikas komisijas atļauja pētījuma veikšanai. Bet atļaujos jau laicīgi publicēt informāciju par pētījumu, lai varu apzināt iespējami daudz ģimenes.
Paldies, ka padalīsies ar šo ierakstu, lai tas sasniedz iespējami vairāk ģimeņu, kas audzina bērnus ar UDHS un kas meklē, kā palīdzēt savam bērnam.
Ja ir interese par pētījumu un/vai vēlme tajā piedalīties, droši man var rakstīt tepat vai izmantot zemāk norādītos kontaktus.
KĀDS IR PĒTĪJUMA MĒRĶIS ?
- Izpētīt, vai ar optimālu uzturu iespējams mazināt uzmanības deficīta un/vai hiperaktivitātes simptomus bērniem.
- Pētījumā tiks ieteikta samazināta ogļhidrātu satura uztura (GAPS/SCD) pieeja, kas jāievēro 2-3 mēnešus.
KAS un KAD VEIKS
PĒTĪJUMU ?
- Silvija Ābele, Rīgas Stradiņa Universitātes 4. kursa studente programmā Uzturs
- Ģimenes, kurās aug bērni ar uzmanības deficītu un/vai hiperaktivitāti
- Pētījuma aktīvā fāze plānota 2021. gada janvārī-martā.
KAS VAR PIETEIKTIES PĒTĪJUMAM ?
- Ģimenes, kurās aug 5-13 gadus veci bērni ar uzmanības deficītu un/vai hiperaktivitāti
- Ģimenes, kurās aug 5-13 gadus veci bērni ar UDHS diagnozi (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu) un/vai ar UDS diagnozi (uzmanības deficīta sindromu)
KAS BŪS JĀDARA, PIEDALOTIES PĒTĪJUMĀ ?
- Ģimenes, kas audzina bērnu/us ar uzmanības deficīta un/vai hiperaktivitātes simptomiem un kuras tiks atlasītas pētījumam, dalīs divās grupās - tiks izveidota Pētījuma grupa un Kontroles grupa.
- Vecākiem, kuru bērni tiks atlasīti Pētījuma grupai, tas nozīmēs jaunu uztura paradumu veidošanu (samazināta ogļhidrātu satura uzturs GAPS/SCD), to iedzīvināšanu savā ģimenē, kā arī anketu aizpildīšanu par bērnu, izvērtējot uzmanības deficīta un/vai hiperaktivitātes simptomus pētījuma sākumā, vidū un beigās.
- Vecākiem, kuru bērni tiks atlasīti Kontroles grupai, būs tikai jāaizpilda anketas par savu bērnu, izvērtējot uzmanības deficīta un/vai hiperaktivitātes simptomus pētījuma sākumā, vidū un beigās.
- Katra ģimene saņems izdrukātu GAPS/SCD uztura vadlīniju materiālu, recepšu idejas, kā arī projekta autores informatīvu atbalstu pētījuma laikā.
KAS IR UDHS ?
UDHS ir saīsinājums no vārdiem Uzmanības Deficīta un Hiperaktivitātes Sindroms. Mūsdienās UDHS aprakstā ietverti vairāki uzmanības traucējumu veidi. Daži no tiem var būt raksturīgi bērniem ar pārmērīgu kustību aktivitāti, citi - ar nespēju koncentrēties.
Uzmanības deficīts var izpausties ļoti dažādi
- bērns nespēj ievērot norādījumus
- nespēj ilgstoši koncentrēties noteikta uzdevuma veikšanai
- bērns lasīšanas procesā palaiž garām burtus vai pat veselus vārdus
- regulāri pieļauj neuzmanības kļūdas
- nevar patstāvīgi organizēt darbu vai spēli
- bieži pazaudē vai aizmirst lietas
Kā var izpausties Hiperaktivitāte
- bērns tikpat kā nepārtraukti ir kustībā (grozās, rosās, kustina rokas un kājas)
- pārāk aktīvs - gadījumos, kad šāda uzvedība nav pieņemama
- nespēj iekļauties mierīgas spēles procesā
- pārmērīgi daudz runā
- šo bērnu uzvedība mēdz būt haotiska
UDHS nav tikai neiroloģiska problēma vai smadzeņu darbības īpatnības, UDHS ietver visu bērna organismu. Organisma bioķīmija un daudzi organismā notiekošie procesi ietekmē smadzeņu darbību, to spēju mācīties, noturēt uzmanību, bērna uzvedību. Tāpēc pirmais solis ir optimāli sakārtot bērna uzturu.
Uztura izmaiņas var ietekmēt organismu vairākos aspektos
- mazinās iekaisums
- uzlabojas zarnu mikrobioms
- uzlabojas gremošana un uzturvielu asimilācija
- uzlabojas smadzeņu darbība
- mainās uzvedība
KAS IR GAPS / SCD ?
- GAPS / SCD ir uztura programma, kam pamatā ir samazināta ogļhidrātu satura uzturs.
- SCD nozīmē Specific Carbohydrate Diet - Specifisko ogļhidrātu diēta.
- Informācija par SCD angļu valodā www.breakingtheviciouscycle.info/home/
- GAPS nozīmē Gut and Psychology Syndrome, tam pamatā doma par zarnu trakta un smadzeņu veselības saistību.
- Informācija par GAPS uztura programmu angļu valodā www.gaps.me, latviski www.curantur.lv/gaps.
- Abu diētu uztura principi ir līdzīgi - no ēdienkartes tiek ieteikts izslēgt saliktos ogļhidrātus (cukuru, laktozi, cieti) un rūpnieciski pārstrādātos produktus, to vietā uzsvaru liekot uz uzturvielām bagātu ēdienu – zupām, buljoniem, gaļu, zivīm, labajiem taukiem, fermentētajiem produktiem, dārzeņiem, augļiem, riekstiem, sēklām, paredzot, ka ēdiena gatavošana galvenokārt notiek mājās.
- Ievēro - GAPS/SCD nav veģetārs uzturs.
KAS TEV JĀDARA, JA VĒLIES PIEDALĪTIES ?
Ja vēlies uzzināt vairāk par pētījumu un/vai apsvērt piedalīšanos pētījumā, droši man var rakstīt tepat vai rakstīt uz e-pastu [email protected], vai zvanīt 29912314
- Ieskatu par uztura nozīmi UDS/UDHS simptomu mazināšanā var gūt manis sagatavotajā E-grāmatā http://www.silvijaabele.com/veikals/item/uztura-ieteikumi-berniem-ar-udhs/
- Bezmaksas ieskats (10 diētas) https://drive.google.com/file/d/1yK9p3NH2-uPXlVy56HHM2CdU4WOOihej/view
PAR MANI
Esmu ķīmijas zinātņu doktore ar 20+ gadu akadēmisko pieredzi, bet nu jau vairāk kā 10 gadus studēju par veselību un par savu misiju esmu izvēlējusies palīdzēt cilvēkiem atgūt veselību, izmantojot holistisko pieeju, kas cita starpā ietver arī uzturu un uztura terapiju.
Man ir Veselības zinātņu maģistra grāds Uzturzinātnē, šobrīd esmu Latvijā vienīgā GAPS konsultante (GAPS – Gut and Psychology Syndrome), kas padziļināti mācījusies par samazināta ogļhidrātu satura uzturu un tā potenciālu veselībā, tai skaitā, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes simptomu mazināšanā.
Īpaša manu interešu joma ir vēlme palīdzēt bērniem arī ar autiskā spektra traucējumiem, mācīšanās grūtībām, uzvedības problēmām, ko pētīju arī savā Maģistra darbā. Labos šī pētījuma rezultātus var izpētīt zemāk norādītajās saitēs
- https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/46763
- https://dspace.lu.lv/dspace/handle/7/49563
- http://www.silvijaabele.com/par-mani/zinatniska-darbiba/magistra-darbs/params/post/2322897/
- http://www.curantur.lv/gaps/petijums-gapsscd-uzturs-autiskajiem-berniem
Pateicos par atbalstu Intelekta attīstības centrs un personīgi Oskaram Grīslim.
Pateicībā,
Silvija Ābele